Sigarayı Bırakma Yolları

Sigara bırakma kararı sadece hayatınızı değiştirecek bir karar değildir; bu karar aynı zamanda hayatınızı kurtaracaktır da. Akciğer kanseri hastalığının birinci dereceden sorumlusu olan nikotin bağımlılığı başka birçok hastalığın da başlıca etlenleri arasındadır. Damar yolları hastalıkları ve solunum yolları enfeksiyonları bunlar arasında sayılabilir.

Sigarayı bırakmak bünyenize sayısız faydalar sağlayacağı gibi sigara kullanmayan biri olarak görünümünüz de günden güne daha iyi hale gelecektir. Sabahları kahvaltı bile etmeden sigara yakan, dumanaltı olmak için hiçbir fırsatı kaçırmadığı gibi bu uğurda bazı sıkıntılara da katlanan bir sigara tiryakisi iseniz sizi tehdit eden hastalıkların listesi oldukça uzundur: Sırt ve bel ağrıları, kısırlık, erken menapoz, erken yaşlanma, ilaç bağışıklığı, diş kaybı, akciğer kanserinin yanısıra göğüs, rahim, karaciğer, mide, ağız, gırtlak kanseri ve diğer kanser hastalıkları; amfizem, şeker hastalığı, kangren, kalp hastalıkları ve kulak enfeksiyonları.

 

            Sigarayı Bırakmak Zordur Fakat Mümkündür.

Özenti, stresle baş etmek ve başka sebeplerle başlayan sigara kullanma alışkanlığı bir süre için zevk verse de bir süre sonra bu durum ortadan kalkar ve kişiler sigara içmedikleri zaman yaşadıkları sıkıntılardan (yoksunluk belirtileri) kaçmak için sigara içer hale gelir. Araştırmalara göre sigara içenlerin % 90’ı sigarayı bırakmak istemekte fakat bunu başarmakta zorlanmaktadır.

Sigara bırakmak gerçekten de kolay bir şey değildir, zira nikotinden ileri gelen bir sigara bağımlılığı söz konusudur ve kişinin sigara içme süreci uzayıp içtiği sigara sayısı arttıkça bu bağımlılık da daha yerleşik hale gelir. Sigara içme süreci ne kadar uzunsa, bağımlılık düzeyi de o kadar fazla olacaktır. Öte yandan, yılların tiryakileri bu konuda başarılı olabilmektedir.

Sigarayı bırakmayı ilk girişiminde başarabilenlerin oranı, bu işe girişenlerin ancak yüzde 25 kadarı, hatta daha azıdır.  Bu denemeyi yapanların yüzde 70’i ilk ayda tekrar sigara kullanmaya başlar. Sigarayı bırakmayı kalıcı olarak başarabilen kişilerin büyük kısmı bu sonuca 3-4 başarısız denemeden sonra ulaşabilmişlerdir.

Güzel haber şudur ki; sigarayı bir kerede bırakamamanız bunu yapamayacağınız konusunda umutsuzluğa kapılmanızı gerektirmez. Tahmin edemeyeceğiniz kadar çok sayıda insan sizin durumunuzdadır ve bunların bir kısmı başarısız denemelerden sonra morallerini bozmamış, pes etmemiş ve sonunda sigarayı bırakabilmişlerdir.

Sigara Bırakmalısın!  Daha Uzun ve Daha Kaliteli Bir Yaşam İçin

Sigarayı bırakmanın öncelikli faydaları sağlıkla ilgilidir. Sigarayı bırakmak bünyenizden toksik etkileri olan, kansere yol açan, damarları tıkayan, normalde böcek öldürmek ve boya çıkartmak için kullanılan, radyoaktif özelliklere sahip olan ve körlüğe yol açabilen birçok zehirli maddeyi çıkarıp atmanız demektir. Bir daha sigara içmeme kararı alıp bu kararı uygulamaya başlamanızdan sonra geçen her saat, her gün ve her hafta vücudunuzda çeşitli olumlu değişiklikler oluşmasına sebep olacaktır.

Vücudunuz nikotinden arınırken kanınızdaki oksijen seviyesi artacak, ağzınız ve nefesiniz güzel kokmaya başlayacak, bir süre sonra yemekler sizin için daha lezzetli hale gelecek, koku ve tat alma yetileriniz gelişecek, akciğerlerdeki katran ve balgam miktarı düşecek, solunum yolu hastalıkları riski azalacaktır. Sigara bırakma kararını uygulamanızdan 5 yıl sonra beyin kanaması, 10 yıl sonra ise akciğer kanseri riski yarı yarıya düşecektir. Kalp hastalıkları riskinin yarı yarıya azalması ise sadece 1 yıl sürmektedir.

Yoksunluk şikayetleri özellikle ilk 3 günde belirgin bir şekilde yaşanacak ve sizi ilerleyen günlerde de zorlayacaktır, bunu inkar etmek sözkonusu bile olamaz. Fakat kısa, orta ve uzun vadede alacağınız ödüller çektiğiniz bu sıkıntılara fazlasıyla değecektir. Kaldı ki sigara içtiğiniz sürecin hayatınızdaki olumsuz etkisi sadece henüz maruz kalmadığınız veya farkında olmadığınız potansiyel hastalıklarla ilgili değildir.

Bir sigara tiryakisi iseniz sigara içmek sizi birçok günlük aktivite sırasında ve fiziksel olarak da olumsuz etkilemektedir. Saçlarınızı ve cildiniz sigaradan dolayı matlaşırken dişleriniz ve parmaklarınız sararmış durumda olsa gerektir ve merdiven çıkmak veya uzunca bir yürüyüş yapmak sizi sigara içmeyen bir kişinin zorladığından daha fazla zorlamakta, nefes nefese bırakmaktadır. Sigaradan vazgeçmek kararında direndiğiniz her gün bu tip olumsuzluklar da azalarak yok olacaktır.

Sigarayı Bırakmanın Yolları

Sigarayı bırakabilmek için önce kendinize güvenmeniz ve bunu başarabileceğinize inanmanız gerekir. Hayatınızda mutlaka üstesinden geldiğiniz zorluklar vardır; bunları düşünün ve sigara bırakmak kararına da üstesinden gelebileceğiniz bir zorluk olarak bakın.

Sigarayı bırakmanın sonucunda elde edeceğiniz daha uzun ve sağlıklı yaşamak, kendini daha iyi hissetmek, daha çok para biriktirebilecek ve bunu daha iyi şekillerde harcayabilecek olmak, parlak bir cilde ve temiz kokan bir ağıza sahip olacak olmak gibi avantajları yazıp görebileceğiniz yerlere asmak da faydalı olabilir. Çevrenizden size bu konuda anlayış göstermelerini rica etmeli, sigara içilen ortamlardan uzak durmaya çalışmalısınız. Sigara bırakma için bir gün belirlemeli ve belirlediğiniz günde uygulamaya geçmelisiniz. Sigarayı tümden kesmeye çalışmanız gerekir, zira azaltarak bırakmak pek verimli sonuç veren bir yöntem değildir.

Sigarayı bırakabilmek için bir doktor ve/veya psikiyatrdan yardım alabilirsiniz. Kendinize bir egzersiz programı belirlemeniz de faydalı olacaktır. Spor yaparken sigara içeyi düşünmezsiniz, ayrıca stresiniz azalır ve spor; sigaranın bünyenizde yarattığı olumsuzlukların giderilmesine de katkı yapar.

Sizin gibi sigarayı bırakmaya çalışan bir arkadaşınız varsa birbirinize destek olabilirsiniz. Bu dönemde çok fazla miktarda su içmek nikotin ve diğer zararlı kimyasalların vücuttan atılmasını kolaylaştırır, ayrıca vücudunuzun kilo alma eğilimine de bir oranda engel olur. Sigara içme isteğini en yoğun bir şekilde hissettiğinizi bildğiniz zaman ve durumların farkındasınızdır, kendinize bu sırada yapacak başka şeyler bulmaya çalışmalısınız.

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Benzer yazılar